niedziela, 15 września 2013

Siła afrykańskich wierzeń.

Audrey Dana ma u mnie wielką wdzięczność za perfekcyjne zagranie kobiety, której na pewno bym unikał, a co dopiero się z nią związał, jak Didier, który jednak uciekł przed Cécile do Afryki, konkretnie do byłej francuskiej klonii Beninu. Jak sama mówi o sobie (nie zdając sprawy z kontekstu): Jestem dużą dziewczynką. I ta dziewczynka, która wszystko robi zanim pomyśli tłumaczy jej osobowość, chce mieć wszystko, najlepiej od razu, ani przez chwilę nie myśląc o konsekwencjach, nie zwracając uwagi na otaczający ją świat i tak w ogóle, jakby wychowała się na innej planecie, a nie we Francji. Najbardziej podobało mi się tłumaczenie swojego zachowania przy ognisku, typowe dla pewnego typu osób: Za dużo wypiłam. Chroń mnie Panie przed takimi ludźmi!
Wystarczy o dziewczynce, reżyserka Christine François starała się pokazać różnice cywilizacyjne między Europejską, załóżmy, że inteligentną kobietą, a zacofanym w swoich wierzeniach społeczeństwie jednego z afrykańskich państw. I nie chodzi tu już o altruizm kobiety, która w przypływie emocji adoptuje dziecko, nie chcąc drążyć, dlaczego jego własna rodzina tego dziecka nie chce, ale o czysto europejski, z pozycji białego, niby cywilizowanego człowieka, sposób przedstawienia tej historii.
Faktem jest, że w krajach Afrykańskich (ale nie tylko) jest wiele takich niezrozumiałych dla Europejczyków wierzeń, czy miejscowych tradycji. Na przykład Murzyni, którzy urodzili się albinosami są dyskryminowani,  a zabójstwo dziecka, któremu pierwsze zaczną rosnąć górne zęby, nie określa się dzieciobójstwem, tylko naprawianiem. Jednak to wszystko przeraża nas białych i w gruncie rzeczy możemy pomóc tym ludziom tylko w ograniczony sposób.
O sposobie myślenia wielu, nie tylko Afrykańczyków, mówi komendant posterunku żandarmerii w prowincji, gdzie rozgrywa się akcja filmu - tereny ludu Bariba: To strach decyduje, co jest prawdą.
Film SEKRET AFRYKAŃSKIEGO DZIECKA można było bardziej przemyśleć, nie wystarczy, że historia oparta na faktach.


Dla osłody Aswad w utworze African children.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz