czwartek, 23 czerwca 2016

"Znam się bardziej na artylerii i na kawalerii"

Waza, Krystyna (Malin Buska). Mówi Wam to coś? W XVII wieku o mało nie byłaby polską królową.
Szesnastolatką będąc została następczynią Gustawa Adolfa - poległego w boju.
Mimo iż świetnie włada szpadą, co nie jest czymś dziwnym, gdy przebywa się zazwyczaj w towarzystwie mężczyzn, często biorących udział w trwającej wojnie trzydziestoletniej, to jednak nie odbiera jej rozumu i dzięki jej staraniom doprowadza do zakończenia tej wojny i zawarcia pokoju westfalskiego.Musimy zmierzyć się z największym wyzwaniem w historii tego kraju.Z pokojem. Będąc jednak fascynatką sztuki i nauki, w trakcie negocjacji pokojowych, kieruje swoją armię na czeską Pragę, celem zdobycia jak największej ilości łupów z zakresu sztuki.
Królowa Krystyna, wychowująca się w protestanckim - luterańskim państwie oficjalnie ma odwagę głosić swoje zamiłowanie do dzieł/myśli katolickiego filozofa Kartezjusza (przez dworzan niechętnych mu, otrutego arszenikiem znajdującym się w opłatku, gdy przyjmował komunię świętą). Była też ganiona przez dwór za swoją fascynację Bell (księżna Ebba Sparre - Sara Gadon - dama dworu). Kobieta, która nie wstydziła się w "męskim" świecie swoich uczuć, swojej inności, traktowania "innych" równo, zanim nastąpiła rewolucja francuska.Swojej matce wypomniała swego czasu: Czyż nie uczyłaś mnie, że szczerość jest cnotą?
Namawiana przez środowiska związane z papieżem na konwersję na katolicyzm w 1654 roku, dokonała tego.
Była mecenaską sztuki i nauki. Usynowiwszy swego niedoszłego małżonka, abdykowała na jego korzyść , czyniąc go królem Szwecji Karolem X Gustawem.
Do końca życia pozostała dziewicą.
Film Dziewczyna, która została królem reżysera Mika Kaurismaki to bardzo mądra opowieść o tolerancji i modernizacji zacofanego, konserwatywnego kraju.
Jak mawiała: Podporą władzy królewskiej jest mądrość.
Ku uwadze współczesnych polityków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz